• BITCOIN
  62384,261
  % 0,06
 • ETHEREUM
  1551.13
  % 0,02
 • RIPPLE
  1.22
  % 1,49
 • BITCOIN CASH
  1529.28,262
  % 1,48
 • LITECOIN
  285.5
  % 1,21
 • COSMOS
  18.78
  % 1,91
 • CARDANO
  0.670609
  % 5,42
 • TETHER
  6.87
  % 0,16

Fintech Sektöründeki gelişmeler ne anlam taşıyor?

Fintech Sektöründeki gelişmeler ne anlam taşıyor?

Fintech Sektöründeki gelişmeler ne anlam taşıyor?

Fintech endüstrisi hızla değişiyor. Dijital varlıklar, dağıtılmış defter teknolojisi ve merkez bankası dijital para birimleri ivme kazanıyor. Trilyon dolarlık ABD Federal Rezerv Sistemi para yaratma dijital varlıklara, özellikle Bitcoin’e ( BTC ) olan talebi artırdı .Bankalar, brokerler, ticari kredi verenler, yatırım danışmanları, özel yatırım fonları, aile ofisleri, yatırım fonları, fintech girişimcileri, milletvekilleri ve vatandaşlar bu alandaki bazı gelişmeleri dikkate almalıdır.

Şarap eski ama şise yeni

Olayları ve işlemleri izlemek için defterlerin kullanılması antik kökenlidir. DLT ve blockchain teknolojisi, saydam kayıt tutma tekniklerini eski şarapları yeni şişelerde saklamak gibi yeni teknolojilerle birleştiriyor.

DLT’nin birincil hedefi, “gerçek” zamana yakın, birkaç dağıtılmış tarafından doğrulanması gereken kayıtlarla işlemlerin oluşturulmasıdır ve bu da sahteciliğin başarılmasını daha da zorlaştırır. Güvenilir bir aracıya gerek yoktur. DLT ve blockchain teknolojisi bazı açılardan farklılık gösterir . Örneğin, blockchain teknolojisi genellikle izinsiz veya halka açıkken, DLT’ye genellikle izin verilir ve halka açık değildir. DLT ve blockchain teknolojisini uygulamanın olası faydaları birçok endüstriyi ve sayısız uygulamayı birbirine bağlar.

Dijital varlıkların arka planı

Bitcoin ve diğer dijital varlıklar, altın ve diğer mallarda olduğu gibi, insanların piyasa işlemlerinde değer atfettikleri mallardır. Ancak altından farklı olarak, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişiye anında veya anında dijital varlıklar gönderebilir veya alabilirsiniz. 

ABD dijital doları da dahil olmak üzere Bitcoin ve CBDC’ler gibi dijital varlıklara olan talep , 21. yüzyıl ekonomisindeki bilgisayar meraklılarının değişen ihtiyaçlarını ve isteklerini yansıtmaktadır. Sadece bazı bankaların Fed ile hesapları vardır. Dijital dolarlar, şirketlerin ve bireylerin Fed hesapları açmasına ve sürdürmesine izin vererek veya belki de zorunlu kılarak bunu değiştirme potansiyeline sahiptir.

Kongre ve Fed dijital dolar aldı

Kongrenin merkezci üyeleri, özellikle Illinois Demokrat Bill Foster ve Arkansas Cumhuriyetçi Fransız Tepesi, Fed’i dijital dolar geliştirmeye teşvik ediyor . Fed Başkanı Jay Powell’ın 30 Eylül 2019 tarihli bir mektubunda , Foster ve Hill dijital dolar hakkında birkaç soru sordu. “ABD Doları’nın önceliğinin, dijital fiat para birimlerinin geniş çapta benimsenmesinden uzun vadede tehlikede olabileceğini” ve “dijital varlıkların kullanımının gelecekte kağıt parayla daha iyi uyum sağlayabileceğini” vurguladılar. 

Başkan Powell, 19 Kasım 2019’da Fed’in ABD için bir CBDC düşünmeye devam edeceğini, ancak sürecin zaman ve dikkatli bir şekilde değerlendirileceğini söyledi. Yetkili , diğer ülkelerin CBDC’leri takip etme motivasyonlarının, “hızlı ve güvenilir dijital ödeme sistemlerinin” olmaması gibi, ABD ile özellikle ilgili olmadığını da sözlerine ekledi .

Dijital dolar için momentum oluşturma

Fed’in yavaş hareket yaklaşımının aksine, diğer finans liderleri dijital dolarların benimsenmesini savunuyorlar. Eski FDIC Başkanı Sheila Bair , 25 Eylül 2019 tarihinde Senato’dan önce, dijital dolar teknolojisinin hızla geliştiğini ve aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldırmak ve tek başarısızlık noktalarıyla merkezi defterlerden kaçınmak da dahil olmak üzere birçok olası faydalar sunduğunu doğruladı .

Politikacılar, profesörler, fintech liderleri ve işyeri dışında bürokratlar da konuşmayı zorlamaya devam ediyor. Bu bağlamda özellikle dikkat edilmesi gereken husus, Accenture ve Dijital Dolar Vakfı arasındaki bir ortaklık olan Dijital Dolar Projesi’dir . Dijital Dolar Projesi yayınları , tokenleştirilecek bir ABD CBDC’si de dahil olmak üzere dijital dolarlar hakkında yorumlar sunmaktadır.