• BITCOIN
  80965,109
  % 2,42
 • ETHEREUM
  2630.89
  % 3,03
 • RIPPLE
  1.81
  % 5,86
 • BITCOIN CASH
  1637.23,739
  % 1,04
 • LITECOIN
  349.61
  % 4,35
 • COSMOS
  34.01
  % 7,75
 • CARDANO
  0.710077
  % 17,68
 • TETHER
  7.66
  % 0,06

DeFi pazarını güçlendirmek: Toplam ticaret hacmine göre ilk 5 DEX’e genel bakış

DeFi pazarını güçlendirmek: Toplam ticaret hacmine göre ilk 5 DEX’e genel bakış

DeFi pazarını güçlendirmek: Toplam ticaret hacmine göre ilk 5 DEX’e genel bakış

Blockchain teknolojisi alanında ortaya çıkan en çığır açan gelişmelerden biri, merkezi olmayan bir değişim kavramıdır. Bir DEX, en basit haliyle, kullanıcılarının, herhangi bir varlığa ihtiyaç duymadan parasal borsaları kolaylaştırarak hırsızlık ve korsanlık riskini azaltan bir kripto para alım / satım platformu olarak düşünülebilir. ve diğer insan kaynaklı hatalar. Dahası, içsel tasarımları sayesinde DEX’ler fiyat manipülasyonu, ticaret hacmi enflasyonu vb. Gibi sorunları önlemek için daha donanımlıdır.

Benzer şekilde, operasyonel bir bakış açısından, esasen iki tür DEX olduğunu anlamak önemlidir. İlki, çeşitli alıcıların ve satıcıların siparişleriyle – zincir üzerinde gerçekleştirilen tüm süreçle eşleşir. Bu tür DEX’in örnekleri arasında EOS ‘Dexeos ve Newdex bulunur.

Diğer DEX türü, sipariş defterlerinden ziyade fon havuzlarını kullanır, bu sayede operasyonları insan-makine işlemlerini yakından yansıtır. Uniswap, özellikle lansmanı bu pazarın bir bütün olarak ortaya çıkmasına yardımcı olduğu için, bu tür merkezi olmayan borsaların bayrak taşıyıcısı olarak kabul edilmektedir.

DEX’ler zemin kazanıyor

Merkezi olmayan borsaların popülerlik yönünü perspektife koymak için, Dune Analytics’e göre 2019’da DEX sektörünün bir bütün olarak 2,4 milyar dolarlık birleşik ticaret hacminde komisyon aldığını belirtmek gerekir . Sonuç olarak, Binance ve OKEx gibi dünyanın en iyi kripto borsaları da kendi merkezi olmayan emsallerini başlattı.

Yalnızca Ağustos 2020 verileri bize DEX platformlarının aylık ticaret hacminde 11,6 milyar doların üzerinde tanık olduğunu gösteriyor . Sadece bu da değil, yukarıda belirtilen rakamlar, Temmuz ayının 4.4 milyar $ ‘lık toplam ticaret hacmine kıyasla aylık bazda% 152’lik bir artış gösteriyor.

Bu bağlamda, tek başına Uniswap’in Ağustos ayında % 283’lük bir hacim artışı bildirdiğini , toplam hacmi 6.7 milyar $ ‘ a çıkardığını ve Temmuz ayında belirlediği önceki rekorunu 14 günden kısa bir sürede kırdığını belirtmekte fayda var . Sadece bu değil, 30 Ağustos’ta yukarıda bahsedilen artış sayesinde Uniswap’in ticaret hacmi Coinbase Pro’yu geçti .

En popüler DEX’ler

Uniswap

Uniswap, Ethereum blok zincirinin üstüne tasarlanmış, tamamen merkezi olmayan bir protokoldür . Otomatik likiditeye izin verir ve şu anda ticaret hacmine göre en büyük merkezi olmayan borsadır.

Çalışabilirliği açısından, platformun kullanımı son derece kolaydır. İşleri başlatmak için, tüm parasal işlemler merkezi olmayan cüzdan aracılığıyla gerçekleşeceğinden , kullanıcıların bir Metamask uzantısı yüklemeleri gerekir . Tamamlandıktan sonra, kullanıcıların “Uygulamayı başlat” düğmesini tıklaması gerekir ve ardından otomatik olarak “Takas / Havuz” sayfasına yönlendirilirler.

Kullanıcılardan daha sonra Metamask cüzdanlarını Uniswap’e bağlamaları ve ardından istedikleri işlemleri kolaylaştırmaları istenir. Tüm süreç basitleştirildi ve çıktı belirteçleri, fonlar borsada hiçbir zaman yoluna girmeden doğrudan yumuşak bir cüzdanda alınır.

Değişimin kullanımı oldukça basit olsa da, ilk kez kullananların platformda yollarını bulmaları biraz zor olabilir. Ayrıca, Uniswap’in genel kullanıcı arayüzü ve genel tasarımı, iyileştirme için yer bırakır. Bununla birlikte, takasla ilgili sorunların çoğu küçüktür ve kullanıcılara büyük rahatsızlık vermemelidir.

Son olarak, 27 Ağustos’tan bu yana Uniswap’in günlük ticaret hacminin 181.9 milyon $ ‘dan 1.01 milyar $’ a yükseldiğini ve böylece beş kat bir değer artışı gösterdiğini belirtmekte fayda var.

Kaynak : Cointelegraph

DeFi alanına nispeten yeni gelen Curve, temelde Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş ve hızlı, sorunsuz stabilcoin ticareti için tasarlanmış bir borsa likidite havuzudur. Platform, kısmen Bileşik yönetişim jetonunun (COMP) hızlı yükselişi sayesinde son birkaç ayda kendisine bir isim yaptı.Platformun günlük ticaret hacmi Haziran ve Temmuz arasında 50 kat arttı .

Platformu kullanmaya başlamak için, kullanıcıların cüzdanlarını (Metamask, Ledger, Trezor, Dapper, vb.) Uygulamaya bağlamaları ve ana ekrandaki “From / To” sekmelerini kullanarak istedikleri jeton değişimini kolaylaştırmaları gerekmektedir. Bununla birlikte, Curve, muhtemelen kasıtlı olarak, 90’ların başından kalma bir web sitesine benzeyen arkaik bir arayüze sahiptir. Sonuç olarak, kullanıcıların tokenlerini değiştirmeye başlamadan önce platforma aşina olmaları gerekebilir.

Ayrıca, Curve’nin bir likidite toplayıcısı olduğunu belirtmek gerekir, bu da kullanıcılara çeşitli teşvikler sunarak likit varlıklarının oluşumunu artırmaya çalıştığı anlamına gelir. Bu bağlamda, Curve, esas olarak alış / satış emirleriyle eşleşecek şekilde tasarlanmış geleneksel merkezi olmayan borsaların aksine, piyasalarının likiditesini her zaman artırmaya yardımcı olan yeni bir pazar oluşturma algoritması kullanır.

Eğri, müthiş bir pazar payına sahip ve haftalık yaklaşık 1,15 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip. Ayrıca, son yedi gün boyunca platformda işlem gören toplam benzersiz adres sayısı şu anda 1.424’tür. Son olarak, Ağustos ayında, Curve 1,86 milyar dolarlık etkileyici bir ticaret hacmi bildirdi.

Balancer

Dengeleyici protokolü, kullanıcıların ERC-20 tokenlerini platformun tüm yerel likidite havuzlarında güvenilir bir şekilde değiştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Çalışabilirliği açısından Balancer, Curve’ye benzer şekilde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bununla birlikte, genel kullanıcı arayüzü tartışmalı olarak daha sofistike ve estetik açıdan hoştur. Başlangıç ​​olarak, kullanıcıların sert / yumuşak cüzdanlarını uygulamaya bağlamaları gerekir, ardından Balancer, kullanıcıların işlemlerini mümkün olan en iyi oranı sağlayan havuzlara yönlendirmek için akıllı bir sipariş yönlendirme protokolünü kullanır.

Layman’ın terimleriyle, Balancer’in yerel para havuzlarını, kullanıcıları bir ücret almak yerine platformun likiditesini artırmaya teşvik eden kendi kendini dengeleyen endeks fonları olarak düşünebiliriz.

DEX pazarına girdiğinden beri, platform, yerel ilişkili tokeni BAL ile hızlı bir şekilde takipçi kazandı, hatta son 30 günlük süreçte% 118’lik kazançlar kaydetti .

Ek olarak, son yedi gün boyunca, borsa% 7’nin biraz üzerinde bir pazar payı sergilerken, 384 milyon $ ‘lık toplam ticaret hacmi kaydetti. Son olarak, Ağustos ayı boyunca, Balancer 40 ila 79 dolar arasında değişen günlük döviz toplamları kaydetti. Ancak 22 Ağustos’ta platform tüm zamanların en yüksek hacmi olan 190 milyon dolara ulaştı.

Bununla birlikte, 0x, kullanıcıların herhangi bir operasyonel güçlükle karşılaşması durumunda gerçek zamanlı olarak müşteri desteği sağlar. Kullanıcıların tek yapması gereken, ekranın sağ alt tarafında bulunan “Sorgu” sekmesi aracılığıyla destek ekibine bir mesaj bırakmaktır.

Kyber

Kyber Network, DeFi teknolojisinin ortaya çıkışından beri varlığını sürdürüyor ve kullanıcıların herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan anında token değişimlerini kolaylaştırmasını sağlayan basit bir araç olarak düşünülebilir. Platform, sistem temelde Ethereum tabanlı olsa da, satıcıların çok çeşitli akıllı sözleşmelerle tam uyumlu olacak şekilde tasarlanırken çeşitli türlerde kripto almalarına olanak tanır.

Platform güvenilmezdir, çünkü yerel arayüzünden herhangi bir parasal işlem gerektirmez. Bunun yerine, kullanıcılar cüzdanlarını doğrudan uygulamaya bağlayabilir ve token değişimlerini tamamen merkezi olmayan bir şekilde işleyebilir. Kyber protokolü, çeşitli DApp’lere, satıcılara ve cüzdanlara ek olarak, Uniswap gibi diğer DeFi borsalarıyla kolayca entegre olacak ve likidite havuzlarını paylaşmalarına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.