• BITCOIN
  343279,437
  % -3,32
 • ETHEREUM
  10935.88
  % -5,26
 • RIPPLE
  3.18
  % -4,33
 • BITCOIN CASH
  3577.75,697
  % -5,39
 • LITECOIN
  1280.83
  % -1,04
 • COSMOS
  129.89
  % -4,58
 • CARDANO
  8.29
  % 11,60
 • TETHER
  7.37
  % 2,05

Nijerya’dan Bitcoin ve Altcoin’lere Yasak Geldi!

Nijerya’dan Bitcoin ve Altcoin’lere Yasak Geldi!

Nijerya’dan Bitcoin ve Altcoin’lere Yasak Geldi!

Nijerya Merkez Bankası (CBN), yerel haber yayını People’s Gazette tarafından 5 Şubat’ta yayınlanan bir rapora göre; Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerini yasakladı. Nijerya’daki bankalara, kripto para borsalarıyla bağlantılı müşterilerin hesaplarını “derhal” kapatma talimatı verildi.

Ülkenin merkez bankası, Ocak 2017’de kripto para birimlerini yasaklamak için bir genelge yayınladı, ancak daha sonra sektöre yönelik oldukça nötr bir yaklaşım benimsedi. Afrika kıtasının en büyük ekonomisi olan Nijerya’nın dünyanın en hızlı büyüyen kripto para birimi topluluklarından birine ev sahipliği yaptığını belirtmek gerekir. U.today’de yer alan habere göre geçtiğimiz Aralık ayında, eşler arası kripto para borsası Paxful, Nijerya’nın ABD’nin ardından gelen ikinci en büyük küresel pazar olduğunu açıkladı. Toplam işlem hacmi 566 milyon doları aştı.

Bitcoin “EndSARSmovement”ı destekledi

Haber kaynağına göre bu kapsamlı yasak, muhtemelen geçen yıl ülkeyi kasıp kavuran polis vahşetine karşı gerçekleştirilen “#EndSARS” protestosuyla ilgili. Banka hesapları hükümet tarafından kapatılan genç ve teknoloji meraklısı Nijeryalılar, davalarını finanse etmek için büyük ölçüde Bitcoin bağışlarına güvendiler. Hatta Twitter CEO’su Jack Dorsey’den destek aldılar.

Hindistan da kripto paraları yasaklama planını duyurmuştu

Kripto para birimlerine yasak getiren veya getirmeyi amaçlayan tek ülke Nijerya değil. Geçtiğimiz hafta Hindistan, yeni bir yönetmelik yayınlamıştı. “2021 Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasası Yönetmeliği”, Hindistan’daki tüm kripto para birimlerini yasaklamayı ve Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından çıkarılacak resmi bir dijital para birimi oluşturmak için bir düzenleme sağlamayı amaçlıyor. Eğer bu tasarı onaylanırsa Hindistan, özel kripto para birimlerini kurumsal hisse senetleri gibi düzenlemek yerine yasaklayan tek büyük Asya ekonomisi olacak