• BITCOIN
  62370,579
  % 0,13
 • ETHEREUM
  1552.13
  % 0,21
 • RIPPLE
  1.22
  % 1,74
 • BITCOIN CASH
  1529.59,693
  % 1,62
 • LITECOIN
  285.89
  % 1,42
 • COSMOS
  18.75
  % 1,94
 • CARDANO
  0.672437
  % 5,76
 • TETHER
  6.87
  % 0,16

Blockchain Gizlilik için Mükemmel Bir Çözüm

Blockchain Gizlilik için Mükemmel Bir Çözüm

Blockchain Gizlilik için Mükemmel Bir Çözüm.

Cambridge Analytica skandalı gibi bazı veri ihlalleri, şirketlerin ve hükümetlerin kendilerine emanet edilen verilerle nasıl başa çıkmaları gerektiğine dair sorular ortaya attı ve ayrıca şirketlerin ve kullanıcıların gizliliğini korumak için yeni teknolojilerin geliştirilmesi arayışını artırdı.

Sonuç olarak, ülkeler ve düzenleyiciler, kullanıcı gizliliği ve veri toplama ile başa çıkmak için – Avrupa’daki Genel Veri Koruma Yönetmeliği veya Brezilya’daki Genel Veri Koruma Yasası gibi – bir çifti adlandırmak için yeni uyumluluk gereksinimleri belirlemeye koştular . Buna paralel olarak, gizlilik sorunlarını çözmek için blockchain gibi yeni teknolojiler aramak için yeni bir eğilim olmuştur.

Bu bağlamda, birçoğunun ilk algısının aksine, blockchain teknolojisi sadece GDPR ile uyumlu olmakla kalmaz, aynı zamanda gizlilik seviyelerini ve veri korumasını artırmaya ve verilerin mülkiyetini kişilere geri döndürmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, blockchain teknolojisi bir gizlilik aracı olarak kullanılabilir. Bu nedenle, birçok endüstri oyuncusu bu alanda liderlik için yarışmaya başladı.

Çözüm olarak Blockchain teknolojisi

Blockchain teknolojisi, önemli sayıda etkileşimin kodlanmasına izin verir ve güvenilirliği arttırır, böylece merkezi bir kuruluş tarafından yönetilen süreçle ilişkili siyasi ve ticari riskleri ortadan kaldırır. Dahası, geleneksel otantiklik doğrulayıcılarına (ara ürünler) olan ihtiyacı azaltırlar.

Blockchain mimarisinin yanı sıra, farklı şirketlerin ve hatta çeşitli türlerin uygulamalarını birlikte yürütmek mümkündür. Bu, son derece verimli ve sürekli bir etkileşime izin verir. Herhangi bir kişinin işlemenin doğru olduğunu doğrulayabildiği ve sağlayabildiği bir denetim izi artık mümkün.

Bununla birlikte, blok zincirinde uygulamaların oluşturulması ile ilgili şirketler ile konuşurken, her zaman iki ana soru ortaya çıkar: ölçeklenebilirlik ve gizlilik. Ölçeklenebilirlik hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, burada tam bir analiz bulabilirsiniz .Gizlilikle ilgili olarak, uygulama için geliştirilmekte olan sayısız blockchain projesi var (bu serinin ikinci bölümünde göreceğimiz gibi). Birçoğu, mevzuat ve teknolojinin mevcut aşamasıyla mükemmel bir şekilde uyumludur. Ancak, gizliliğin ne olduğunu bilmek önemlidir.

Gizlilik ve veri koruması aynı şey midir?

Gizlilik, dijital olarak sunduğumuz verilerden ne tür bilgilerin toplanacağını belirleme yeteneğidir. Alışveriş yaparken hangi tür web sitelerinin toplanmasına izin verildiğine, dinlediğimiz müzik türüne veya bir şey satın almak istediğimiz günün saatlerine karar verme kapasitesidir.

Koruma, önceden toplandıktan sonra verilerin güvenliğidir.

Birincisi, mevcut dijital kültürde sıklıkla ihlal edilen bir kullanıcının hakkıdır. İkincisi veri toplayıcının sorumluluğundadır.

Gizliliğin çeşitli açıları

Harvard Business School Shoshana Zuboff’un işletme yönetimi profesörü olarak, kitabının Gözetim Kapitalizmi Çağı başlıklı kitabındayız. Başka bir deyişle, insan davranışı tahmin piyasasıdır. Büyük şirketler ve şirketler yeni teknolojiler kullanarak davranışsal verilerden kaçıyorlar ve kapitalizmi ekonomik bir sistem olarak yönlendiren temel yakıtı oluşturmaya başladılar.

Bu noktada, gizlilik hakları, istilaları, ihlalleri ve sorunları önlemek için yeni gelişen teknolojiler çatısı altında gizlilik parametrelerini de pozitif olarak belirleyen ileriye dönük bir gizlilik çerçevesi gerektirir .

Yedi farklı gizlilik türü vardır : vücudun gizliliği, yazışma, veri, finans, kimlik, yer ve bölge. Bu yazıda yazışma, finans, konum ve bölgenin gizliliğini ele alacağız. 

 1. Yazışma ve iletişimin gizliliği. İlk bakış açısı özel iletişim kurma hakkıyla ilgilidir. 1980’lerde, yolsuzluk nedeniyle, kriptografi birçok ülkede askeri sınıf bir silah olarak kabul edildi. Birçoğu bunu yasaklamaya çalıştı çünkü insanların özel iletişime erişmesini istemediler. 
 2. Finansal gizlilik. İkinci gizlilik türü, finansal işlemlerde ve etkileşimlerde gizliliği ifade eder. 31 Ekim 2008’de Satoshi Nakamoto, 2008’in ekonomik krizinden sonra yeni bir finansal gizlilik çağında blok zinciri adı verilen yeni bir teknoloji ağı aracılığıyla bir araya gelme umuduyla Bitcoin’in beyaz kağıdını yayınladı .
 3. Hareket gizliliği (konum ve bölge). Üçüncü tür mahremiyet, sürekli izlenmeden hareket özgürlüğü ile ilgilidir. Mevcut COVID-19 salgını sırasında konuşma noktası buydu . Dünya, özellikle veriyle uğraşırken, ürünlerin tasarımının ilk aşamalarında kullanıcıların gizlilik korumasının dikkate alınması gerektiğini en zor yoldan öğrendi. Dahası, blockchain özelliklerini gizlilik seviyesini artırmanın bir yolu olarak düşünmeye değer.

  Mahremiyet talebi şirketlere ve tüketicilere nasıl sunuluyor?

  Şirketler ve tüketicilerin gizlilik söz konusu olduğunda çok farklı talepleri vardır . Şirketler genellikle işlem verileri şeklinde gizlilik ister. Örnekler arasında ürünün adı, miktarı, fiyatı, adresi, kişisel olarak tanımlanabilir finansal bilgiler vb. Sayılabilir.Ağın katılımcıları genellikle bilinir. Bununla birlikte, şirkette gerçekleştirdikleri işlevlere bağlı olarak, sistemdeki diğer katılımcılarla engellenen veya seçici olarak sınırlı olan belirli verilere erişebilirler.Örneğin, belirli bir nakliye konteynerinin içeriğini öğrenmesi gerekmeyen , ancak yalnızca geldiği bir aracıyı düşünün .

  Buna karşılık, şirketler genellikle gizlilikle ilgili önemli ticari düzenlemelere tabi olmakla birlikte, tüketiciler sahtekarlık veya kimlik hırsızlığını önlemek için kimliklerini, kredi kartı bilgilerini veya diğer hassas verileri korumak isterler. Ancak gerçek şu ki, gizlilik konusunda daha az farkındalık ve endişe gösterdiler.Başka bir deyişle, gizlilik tüketicilerin günlük yaşamında olağan değildir. Çoğu kişi, kolaylık veya ücretsiz erişim için gizliliklerini gönüllü olarak feda eder (çerezleri kabul etmek, ücretsiz Wi-Fi kullanarak, izlenen web’de sörf yapmak, vb.).