• BITCOIN
  135728,631
  % -9,19
 • ETHEREUM
  4097.87
  % -9,90
 • RIPPLE
  4.24
  % -16,26
 • BITCOIN CASH
  2135.17,218
  % -15,35
 • LITECOIN
  558.37
  % -14,71
 • COSMOS
  41.78
  % -12,18
 • CARDANO
  1.08
  % -13,76
 • TETHER
  7.89
  % -0,80

Bitcoin Fiyatı Neden Yükseldi? İşte 5 Temel Neden

Bitcoin Fiyatı Neden Yükseldi? İşte 5 Temel Neden

Bitcoin Fiyatı Neden Yükseldi? İşte 5 Temel Neden

Bitcoin (BTC) fiyatı üç yıldır ilk kez 16.000 doların üzerine çıktı. Yazım sırasında 17.726 dolardan işlem gören BTC, 3 ay öncesine kadar 11 bin dolar civarında seyrediyordu.

Bitcoin’in yılın en düşük seviyesi olan 4.000 dolara indiği Mart ayından bu yana coin hızlı bir artış yaşadı ve 10.000 dolarlık seviyenin üzerine çıktı. Son zamanlarda da yeni zirvelere yükselmeye devam etti. 2017’nin boğa koşusundan bu yana görülmeyen fiyatlara ulaştı. Decrypt’te yer alan habere göre bu sefer tamamen farklı koşullardan dolayı BTC yeni zirvelere çıkarıyor.

Bitcoin neden yükseliyor?

Bitcoin’in fiyat artışının çok sayıda nedeni var. Grayscale gibi büyük şirketlerin kendi müşterileri için Bitcoin’i yönetmesinin yanı sıra MicroStrategy gibi büyük kurumların yatırımcıları da bu ralliye öncülük etti. Dahası PayPal, insanların Bitcoin alıp satmasını sağlamaya başladığından beri Bitcoin satın almak artık daha kolay bir hale geldi.

Bitcoin’in enflasyon seviyesi de yarıya indi ve bu, Bitcoin’in fiyat artışında da rol oynadı. Bu faktörlerin her biri, 2020’nin ikinci yarısında BTC için etkileyici bir boğa koşusu oluşturdu. Ancak hepsi MicroStrategy ile başladı.

MicroStrategy etkisi

Bu yılın Ağustos ayından Eylül ayına kadar dev şirket MicroStrategy, Bitcoin’e 425 milyon dolarlık yatırım yaptı. MicroStrategy’nin yatırımının ardından Square, 8 Ekim 2020’de Bitcoin’e 50 milyon dolar (şirketin toplam varlıklarının yüzde 1’i) yatırım yaptı.

Bu yatırımlardan bu yana MicroStrategy ve Square, %46 ve %53 gibi önemli karlar elde etti.

Bu büyük isimler, son aylarda Bitcoin’in en büyük savunucularından biri haline geldi. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’i halka açık bir şekilde övdü. Şirketi BTC yatırımı niyetini açıkladığında Saylor Bitcoin’i dijital altın olarak tanımladı ve kripto para biriminin “kendinden önceki tüm paralardan daha sert, daha güçlü, daha hızlı ve daha akıllı” olduğunu söyledi.

Benzer şekilde Square’in baş finans sorumlusu olan Amrita Ahuja, “Bitcoin’in gelecekte daha yaygın bir para birimi olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Bu yatırımlar ve Bitcoin için övgü dolu anlar, MicroStrategy’nin yatırımıyla başlamış gibi görünüyordu. Bu nedenle bu durum Quantum Economics’te Bitcoin analisti olan Jason Deane tarafından “MicroStrategy Etkisi” olarak adlandırıldı. Deane, bu hamlelerin “mümkün olduğu kadar çok Bitcoin’i güvence altına almak için kurumsal bir mücadeleyi başlattığını” da sözlerine ekledi.

Bu ifadelere yatırım dünyasının diğer alanlarından da Bitcoin desteği gelmesiyle eşlik edildi.

Bitcoin yatırımlarına kamu desteği

2020’nin ikinci yarısında Bitcoin’in olumlu gidişatı, bazı büyük isimlerin kripto para birimini kucaklamasına yol açtı. JPMorgan bunun en büyük örneklerinden biridir. 2017’de JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’i “sahtekarlık” olarak nitelendirmişti. Ancak Ekim ayında, yatırım bankası Bitcoin’in altın ile sağlam bir şekilde rekabet ettiğini ve “Bitcoin’in potansiyel, uzun vadeli avantajının önemli olduğunu” söyledi.

Hedge fon endüstrisinde bir dev olan Paul Tudor Jones, Bitcoin satın alma eylemini, teknolojiye erken yatırım yapmaya benzetti. Dahası, daha önce Bitcoin’i reddeden milyarder yatırımcı Stanley Druckenmiller, ünlü kripto para biriminin altından daha iyi olabileceğini söyledi. Druckenmiller bu ay “Bitcoin’den çok daha fazla altına sahibim, ancak açıkçası altın işe yararsa, Bitcoin de muhtemelen daha iyi çalışacaktır” dedi.

Grayscale Investments ve BTC saklama hizmeti

Bir varlık yönetimi şirketi olan Grayscale Investments, varlıklı Bitcoin kullanıcıları için saklama hizmetleri sağlama konusunda ön saflarda yer almaktadır. Grayscale, elinde tuttuğu toplam Bitcoin miktarının 500.000 olduğunu açıkladı. Bu, 8.5 milyar dolara denk geliyor. Yine de Grayscale, bu alandaki tek oyuncu değil.

Yaklaşık 695 milyon dolar değerinde toplam 85.000 Bitcoin, hem Grayscale hem de Square’e ait bir mobil ödeme hizmeti olan CashApp tarafından satın alındı. Aynı dönemde (2020’nin 1. çeyreği) toplam 163.800 Bitcoin çıkarıldı; bu da her iki şirketin de o çeyrekte çıkarılan toplam Bitcoin’in yaklaşık yarısının eşdeğer olan bir miktarı toplu olarak satın aldığı anlamına geliyor.

Bu rakamlar, Bitcoin’in yakında yetersiz kalacağına dair endişelere yol açıyor; çünkü bu kadar büyük kripto miktarı, ortalama bir insan yerine varlıklı yatırımcılar ve dev şirketler tarafından ele geçiriliyor.

Bitcoin halving: Arzın sıkıştırılması

Halving de muhtemelen Bitcoin’in fiyatı üzerinde etkili oldu. BTC halving’i dört yılda bir gerçekleşir ve madencilerin kazandığı coin sayısını yarıya indirir. Yani Mayıs ayından itibaren, önceki aylarda bir bloktan elde edilen BTC’nin yarısı kadar coin elde yaratılıyor.

Blockchain Research Lab araştırmacısı Elias Strehle, “Bitcoin’in Mayıs ayındaki halving’iyle birlikte, bu arz akışı yarıya indi. Bu da madenciler tarafından daha az Bitcoin satışa sunulduğu anlamına geliyor. Bu, arz sıkıntısına ve dolayısıyla yükselen Bitcoin fiyatına katkıda bulunabilir,” dedi.

Bu, temel bir ekonomi ve sadece Bitcoin madenciliği veya bir bütün olarak kripto para birimi endüstrisi ile sınırlı değil. Talep aynı kalır ancak arz azalırsa, bu fiyat üzerinde yukarı doğru baskı oluşturur.

Tüm bu nedenler, son birkaç ayda Bitcoin’in fiyatını olumlu yönde etkiledi, ancak aynı zamanda kitlesel olarak Bitcoin’in benimsenmesi için uygun olan bir faktör hala var.

PayPal ve kripto para birimi

Uluslararası ödeme devi PayPal, bu Ekim ayında platformunda kripto para alım satım özelliklerini başlatacağını duyurmuştu. Yakın bir zamanda, tüm müşterilerinin artık Bitcoin’e erişebileceğini doğruladı ve bu özelliği Venmo’ya getirmeyi planlıyor.

Bu hizmet, dört kripto para birimi alma ve satma hizmetini içeriyor: Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin.

MicroStrategy, Square ve Grayscale Investments gibi finans endüstrisinin devleri, Bitcoin’in meşru bir varlık olarak algılanmasına katkıda bulundukları için, PayPal’ın gelişi, Bitcoin’in ana akıma ulaşma umutları için ümit vaat ediyor.