• BITCOIN
  134827,608
  % -9,50
 • ETHEREUM
  4074.28
  % -9,85
 • RIPPLE
  4.15
  % -17,74
 • BITCOIN CASH
  2125.65,694
  % -14,89
 • LITECOIN
  554.11
  % -14,92
 • COSMOS
  41.59
  % -12,08
 • CARDANO
  1.07
  % -12,98
 • TETHER
  7.89
  % -0,80

Bir Bitcoin Balinası 100 Milyon Dolarlık BTC Sattı! Düşüş mü Bekleniyor?

Bir Bitcoin Balinası 100 Milyon Dolarlık BTC Sattı! Düşüş mü Bekleniyor?

Bir Bitcoin Balinası 100 Milyon Dolarlık BTC Sattı! Düşüş mü Bekleniyor?

Anonim bir trader CL’e göre bir Bitcoin (BTC) balinası Bybit’e 100 milyon dolarlık pozisyonu likidite etti. Geçtiğimiz hafta boyunca balina kaynaklı bir satış konusunda çeşitli zincir üstü veriler de ortaya çıkmıştı. Cointelegraph’ta yer alan Joseph Young haberine göre Bitcoin’in ivmesi güçlü kalsa da 16.000 doları satıcılar için cazip bir alan haline getiren birçok neden var.

Öncelikle ağır bir direnç seviyesi olduğu için 16.000 dolarda önemli bir likidite var. Ancak stablecoin girişleri, nispeten yüksek alıcı talebi gördü. Bu nedenle alıcılar ve satıcılar arasındaki 16.000 dolarlık savaş, seviyeyi satıcılar için çekici olan, yüksek likiditeli bir alan haline getiriyor.

Vadeli işlem borsalarında Bitcoin emir defteri. Kaynak: CL, Exocharts

Kar satışı yapan Bitcoin balinalarının arttığına dair çeşitli belirtiler

Habere göre bir trader, 15 Kasım’da Bybit’te yüksek miktarda Bitcoin sattı. Emir akışları, birkaç saatlik süre içerisinde art arda ortalama 3,5 milyon dolar değerinde satış emirlerinin olduğunu gösteriyor. Ani büyük ölçekli sat emrine dayanarak, CL bunun iki senaryo ile sonuçlanabileceğini öne sürdü.

İlk olarak satıcı yutulabilir ve BTC fiyatının artmasına neden olabilecek bir sıkışmaya neden olur. İkinci olarak ise BTC üzerinde satış baskısı uygulamaya devam edebilir. Trader şunları yazdı:

“YAKLAŞIK 2 SAAT ÖNCE, BİRİSİ BYBİT’TE YAKLAŞIK 100 MİLYON SATTI. ŞAHSEN BU SATICININ DURUMUNDA NE OLACAĞINI GÖRMEYİ İSTERDİM.”

Bu sırada diğer büyük borsalar son 24 saat içinde büyük mevduatlar tespit etti. CryptoQuant’tan alınan verilere göre Amerika Birleşik Devletleri merkezli kripto para borsası Gemini, 9.000 BTC’lik bir mevduat gördü.

Gemini BTC girişleri. Kaynak: CryptoQuant

Balinalar genellikle Coinbase ve Gemini gibi sıkı uyum ve güçlü düzenleyici önlemlere sahip borsalardan yararlanır. Gemini’ye yapılan 143 milyon dolar değerindeki büyük Bitcoin yatırımı düşünüldüğünde, “Blackbeard” olarak bilinen anonim bir araştırmacı, ihtiyatlı olma zamanının geldiğini söyledi.

Sadece bir hafta sonu dalgalanması mı?

CL’in de belirttiği gibi, Bitcoin’in mevcut piyasa yapısı önceki döngüden farklıdır. Örneğin, 2017’de BTC 16.000 dolara düştüğünde, piyasa aşırı dalgalanma ile karşı karşıya kalmıştı. Trader şunları söyledi:

“2017’DE, 10 BİN, 15’TEN 20 BİN’E ÇIKTIĞIMIZDA, HAFTALIK OKEX VADELİ İŞLEMLERİNİ 1000 DOLARLIK PRİMLERLE YAPTIK, ŞİMDİ SADECE 100 DOLARIN ÜZERİNDE.”

Bu sefer ralli daha sürdürülebilir ve kademeli görünüyor. Bitcoin, son altı aydır “merdiven” benzeri bir yükseliş görmeye devam etti ve bu da genel trendin uzun süreli bir yükseliş trendine dönüşmesine izin verdi.

BTC, ani bir yükselişin ardından başka bir dik yükseliş görme eğilimden ziyade, yukarı yönlü ve ardından konsolidasyon gördüğü bir hareket yaşadı.

Google Trends de dahil olmak üzere çeşitli veriler, perakende yatırımcılardan 2017’nin sonlarından farklı olarak hala çok az ilgili olduğunu gösteriyor. Öte yandan, BTC’nin Wall Street’in dikkat çekmeye başladığına dair artan kanıtlar var. Dolayısıyla, mevcut “aşırı açgözlülük” piyasa duyarlılığına rağmen devam eden rallinin 2017’den temelde farklı olduğuna dair güçlü bir argüman var. Cointelegraph haberine göre mevcut arzın, son halving ve geçen yıl borsalardaki azalan rezervler nedeniyle düşmesi de söz konusu farklılıktaki önemli faktörlerden biri.

Haberin yazarı Joseph Young’a göre Bitcoin vadeli işlem fonlama oranları da% 0.01 civarında nötr, bu da piyasanın üç yıl önce olduğu kadar aşırı ısınmadığı veya aşırı kalabalık olmadığı anlamına gelir. Bu eğilim, özellikle orta vadede olumsuz tarafı sınırlı hale getirebilir. Bitcoin vadeli işlem fonlama oranları da %0.01 civarında nötr durumda, bu da piyasanın üç yıl önce olduğu kadar aşırı ısınmadığı veya aşırı kalabalık olmadığı anlamına gelir. Bu eğilim, özellikle orta vadede olumsuz bir hareketliliği sınırlı hale getirebilir.