• BITCOIN
  341582,317
  % -3,40
 • ETHEREUM
  10828.3
  % -5,33
 • RIPPLE
  3.17
  % -4,40
 • BITCOIN CASH
  3554.27,413
  % -4,86
 • LITECOIN
  1269.07
  % -0,89
 • COSMOS
  128.37
  % -4,69
 • CARDANO
  7.96
  % 8,34
 • TETHER
  7.39
  % 3,46

Dünya Altın Konseyi’nden Çarpıcı Altın Fiyatı İddiası

Dünya Altın Konseyi’nden Çarpıcı Altın Fiyatı İddiası

Dünya Altın Konseyi’nden Çarpıcı Altın Fiyatı İddiası

Kitco analisti Anna Golubova bugün Altın fiyatı ile ilgili olarak ilginç bir yazı kaleme aldı ve Dünya Altın Konseyi’nin iddiasına yer verdi.

Merkez Bankaları Altın Satmış

Dünya Altın Konseyi (WGC), Merkez Bankalarının Kasım ayında sarı metali sattığını ve bu nedenle fiyatların 1.800 doların altına düştüğünü söyledi.

Dünya Altın Konseyi (WGC), dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının Kasım ayında satın aldıklarından daha fazla sattıkları için net sarı metal satıcısı haline geldiğini söyledi.

Bu gelişme, 2020’de ilk kez olmuyor. Merkez bankaları Ağustos ve Eylül aylarında da net satıcıydı. Ağustos ayı, bir yılın sonunu ve aylık altın alımlarının yarı uzun bir dönemini işaret ediyordu.

Kasım ayında, resmi küresel rezervler 6.5 ton azaldı. Geçen hafta WGC araştırma müdürü Krishan Gopaul, “Merkez bankalarının da net satıcı olduğu Ağustos ve Eylül gibi, bu durum, devam eden ılımlı satın almanın birkaç büyük satışla dengelenmesinin sonucuydu” dedi.

Rakamlara daha detaylı bakıldığında Kasım ayında toplam 16 ton altın alınmıştı. Rezervine en çok katkıda bulunan ülkeler 8,4 tonla Özbekistan, 3,1 tonla Katar, 2,8 tonla Hindistan ve 1,7 tonla Kazakistan oldu.

Türkiye En Çok Altın Satan Ülke Oldu

Öte yandan Kasım ayında 23,3 ton altın satılırken, Türkiye başı çekiyor.

“Türkiye’de yüksek yerel talep, yerli ticari bankalar ile merkez bankası arasındaki ticaretin artmasına yol açarak rezervlerinde 20,9 tonluk bir azalmaya neden oldu. Bu, merkez bankasının altın rezervlerini düşürmek için stratejik olarak aldığı bir karar değildi. Diğer önemli ülke ise Moğolistan oldu. Satıcı, resmi altın rezervlerini 2,4 ton azalttı.”

Değerli metalin fiyatları, Ağustos’taki zirvenin ardından Kasım ayında konsolide oldu. Ayın sonunda, değerli metal ons başına 1.800 doların altına bile düştü.

Değişken Hale Gelen Durum

WGC’nin raporu, COVID-19 salgını ışığında artan belirsizlik ve mali baskılara atıfta bulunarak, merkez bankasının altına olan talebinin “daha değişken” hale geldiğini söyledi.

Gopaul “Önceki tutarlı net satın alma eğiliminin devam edip etmeyeceğine veya sona erdiğine, ayrıca yeni bir eğilimin ortaya çıktığına emin bir şekilde karar vermek için çok erken olabilir. Aralık ve 2021 başlarına ait veriler daha büyük bir resim oluşturmaya yardımcı olmak için çok önemli olacaktır” diyor.

Genel olarak, WGC, merkez bankalarının rezervlerinde sarı metal ihtiyacı konusunda fikirlerini değiştirdiklerine inanmıyor.

Merkez bankaları Ağustos, Eylül ve Kasım aylarında net satıcı olsalar da, 2020 genel rakamları merkez bankalarının net sarı metal alıcıları olarak kalma yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Altın

Rapora göre, merkez bankalarının yıllık bazda en son net satıcı olduğu böyle bir durum 11 yıl önce yaşanmıştı.