• BITCOIN
  344232,664
  % -2,98
 • ETHEREUM
  10915.41
  % -5,38
 • RIPPLE
  3.19
  % -4,13
 • BITCOIN CASH
  3573.51,265
  % -5,47
 • LITECOIN
  1278.84
  % -1,27
 • COSMOS
  129.41
  % -4,92
 • CARDANO
  8.25
  % 10,99
 • TETHER
  7.37
  % 2,05

Altına yatırım yapmak mantıklı mı ?

Altına yatırım yapmak mantıklı mı ?

Altına yatırım yapmak mantıklı mı ?

Ünlü analist Jaz Harrison bugün 2021 yılı için Altın yatırımı yapmanın mantıklı olup olmadığını sorguluyor. Harrison’un yaklaşımı şu şekilde.

Neden Altın Yatırımı Yapalım?

Değerli metal, bir portföy için düşünülmesi gereken ilginç bir varlık sınıfıdır. Altın almak mantıklı mı? Bu yazıda bu konudaki bazı düşüncelerimi paylaşacağım.

Neden altını düşünelim? Nakitten daha iyi bir servet deposu mu?

Değerli metal, binlerce yıldır bir servet deposu olmuştur. İnsanlar bir şeyler ödemek için altın para kullanırlardı. Yakın tarihte altın, savunma amaçlı olarak görülen ve para biriminden uzaklaşmanın bir yolu olarak kullanılabilecek alternatif bir varlık olarak kullanılmıştır.

ABD doları, Avustralya doları veya başka herhangi bir insan yapımı para birimi, para basımı ve enflasyon yoluyla devalüe edilebilir.

Altın

Ancak değerli metal, on yıllar boyunca (ve yüzyıllar boyunca) enflasyonla büyümeye devam etti. Buradaki fikir, altına sahip olmanın, servetinizin değerinin (nakit olarak) basitçe şişirilmeyeceği anlamına gelmesidir. Bu anlamda altın kulağa iyi bir enflasyon koruması gibi geliyor.

Ancak, yerel süpermarkete gidip yiyecekler için altın ödeyemezsiniz – ürün satın almak için yerel para biriminize geri çevirmeniz gerekir. Pek pratik değil.

Bir Yatırım Olarak Nasıl Olur?

Altın’ın potansiyel faydası, onu hisselerle veya belki de mülkle karşılaştırdığınızda düşmeye başlar. Altının sermaye değerinin zamanla yükselebileceği doğrudur. Ancak bir işletme veya kiralık mülk gibi yıllık kâr sağlamaz. Değerli metal orada öylece duruyor. Parlak olabilir, ancak bileşik büyüme mevcut değildir. İşletmelerle kar elde edebilir ve daha fazla büyüme için yeniden yatırım yapabilirler. Ve bu işletmeler her yıl temettülerin bir kısmını kar olarak ödeyebilirler. Değerli metal bunların hiçbirini yapmaz.

VanEck Vectors Gold Miners ETF (ASX: GDX) gibi altına yatırım yapmanın birçok farklı yolu vardır. Dışarı çıkıp (bir şekilde) fiziksel olarak satın almanız ve kendinize sahip olmanız için bir altın külçe bulabilirsiniz. Altına yatırım yapmanın bir yolunu seçmek zorunda olsaydım, bu muhtemelen ASX değerli metal madencileri aracılığıyla olurdu çünkü kar elde etme ve temettü ödeme kabiliyetine sahipken, aynı zamanda yükselen altın fiyatından da faydalanabilirler.

Bununla birlikte, değerli metal madencileri, diğer kaynak işleri gibi tüm olağan madencilik riskleriyle karşı karşıyadır. Unutmayın, Değerli metal fiyatları yükseldiği gibi düşebilir. Bu servet deposu, bir servet düşüşüne de dönüşebilir. Değerli metal fiyatının 2012 ile 2016 arasında oldukça ağır düştüğünü unutmayın.