• BITCOIN
  336034,570
  % -6,33
 • ETHEREUM
  10713.29
  % -7,03
 • RIPPLE
  3.15
  % -5,99
 • BITCOIN CASH
  3513.73,712
  % -6,89
 • LITECOIN
  1253.72
  % -3,01
 • COSMOS
  125.85
  % -7,59
 • CARDANO
  7.79
  % 4,94
 • TETHER
  7.32
  % 1,64

Altın ve Değerli Metallerde 2020 Yılının Özeti

Altın ve Değerli Metallerde 2020 Yılının Özeti

Altın ve Değerli Metallerde 2020 Yılının Özeti

Etftrends yazarı Frank Holmes bugün Altın fiyatının 2020 yılı seyri ile ilgili bir yazı kaleme aldı. İşte o yazıdan ayrıntılar.

Altın fiyatı son on yılın en güzel zamanlarını geçirdi ve %25 oranında arttı. Yatırımcılar, benzeri görülmemiş para basımı karşısında güvenilir bir değer deposu aradıklarından, Ağustos ayında 2.070 $’lık yeni bir rekor seviyeye ulaşan sarı metal için geçtiğimiz yıl verimli geçti.

Altın

Aşağıda, sarı metal ve diğer emtialarda yükselişe yardımcı olan para arzındaki inanılmaz artışı görebilirsiniz. ABD ekonomisinde bulunan M1 parası miktarı, geçen yıla göre şaşırtıcı bir şekilde %66 arttı. Bu, yaklaşık %6 olan uzun vadeli ortalama büyüme oranının çok ilerisindedir. (Bu arada M1, tahviller, kripto paralar, vadesiz mevduatlar ve benzeri gibi en likit para biçimlerini içeriyor.)

Altın

2020’de Altın

Aşağıda, 2020 boyunca aylara göre sarı metal ve değerli metallerle ilgili en önemli hikayelerden bazıları yer almakta.

Ocak

Altın, üst düzey bir İran askeri komutanının öldürülmesinin ardından ABD ile İran arasında tırmanan gerginlik nedeniyle yedi yılın en yüksek seviyesine kadar ticaret yapıyor. Bu arada, halihazırda rekor seviyelerde olan paladyum fiyatları, küresel arz açıkları nedeniyle iki hafta gibi kısa bir sürede %25 arttı.

Şubat

Yeni corona virüsü ilk olarak 31 Aralık 2019’da Çin’de tespit edildi, ancak küresel piyasalar Şubat ayına kadar olası sonuçlara ciddi tepki vermeye başlamadılar. Altın, güvenli liman talebi üzerine ve 10 yıllık Hazine’nin getirisi düşerken onsu 1.600 doların üzerine çıktı. Silver Institute, yatırımcıları gümüş ve diğer değerli metaller için net alıcı olarak kalmaya çağırdı. Gümüşün yıl sonunda yaklaşık %48 artması bekleniyordu.

Mart

S&P 500 ayı piyasası bölgesine düşerken ve Federal Rezerv faiz oranlarını neredeyse sıfıra indirirken altın fiyatları 1.700 doları aştı. Palladyum ve platin, dünyanın önde gelen değerli metal üreticilerinden biri olan Güney Afrika’daki kilitlenmelerde yükseliyor.

Nisan

Başkan Donald Trump, 2.2 trilyon dolarlık yardım paketi imzaladı. G7 ülkelerindeki merkez bankalarının yaklaşık 1.4 trilyon dolarlık finansal varlık satın aldığı bildirildi. Küresel altın destekli ETF’lerde yönetim altındaki varlıklar (AUM) yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Mayıs

İki yıllık Hazine getirisi, federal fon vadeli işlem piyasası fiyatlarının 2021’in başlarında negatif faiz oranlarıyla değerli metalleri desteklemesi nedeniyle rekor düşük seviyeye geriledi. Büyük üç altın telif şirketi – Wheaton Precious Metals, Franco-Nevada ve Royal Gold – ilk çeyrekte patlama yaşadı ve toplamda 402 milyon dolarlık serbest nakit akışı bildirdi.

Haziran

Değerli metaller, 2020’nin ilk yarısında en iyi performans gösteren sabit varlıklardır ve altın %17’den fazla, gümüş ise %2 arttı. Fed, satın almaya başladığı kurumsal borç ETF’lerine ek olarak bireysel şirket tahvilleri almaya başlayacağını duyurdu. Tüm bu satın almanın bir sonucu olarak, merkez bankasının bilançosu ABD ekonomisinin neredeyse üçte birini temsil eden 7 trilyon doları aştı.

Temmuz

Altın, Eylül 1999’dan bu yana en yüksek okuma olan 97,5’i aşan 14 günlük nispi güç endeksi (RSI) ile abartılı görünmeye başladı. Gümüş fiyatları, hem güvenli liman talebinde hem de yenilenebilir enerji sektöründen gelen büyük küresel talep üzerine gelecek yatırımlarda yedi yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Aslında Temmuz ayı, %34 artışla gümüş için gelmiş geçmiş en iyi ay oldu.

Ağustos

Altın destekli ETF’ler, ABD dışındaki herhangi bir ülkeden daha fazla külçe tuttuğunu bildirirken, altın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.070 dolara ulaştı. Kraliyet şirketleri, yılın ilk yarısında 503 milyon $’lık rekor gelir bildirdi. Şaşırtıcı bir olay dönüşünde, sonsuz altın şüphecisi Warren Buffett’dan Berkshire Hathaway, dünyanın en büyük ikinci değerli metal üreticisi olan Barrick Gold hisselerini satın aldı.

Eylül

Sarı metal Mart ayından bu yana en kötü haftasını kaydederek düzeltme yaşadı. Yatırımcılar, düşük fiyatlardan yararlanarak, 2020’de en çok altın destekli ETF’lere tek bir günde 1,2 milyon ons eklediler. Wheaton Precious CEO’su Randy Smallwood, şu anda büyük miktarda basılan parayla altın ve gümüşün “altın çağlarda” olduğunu söylüyor.

Ekim

Fiziksel altınla desteklenen ETF’ler, art arda 10. girişlerini kaydeden 111.05 milyon onsluk yeni rekor bir miktara tırmandı. Şimdiye kadar ilk kez, bu tür fonlar tek bir yılda bu noktada 1.000 tondan fazla altın çekiyor. Bu da 55.7 milyar dolara eşdeğer. Franco-Nevada’nın kurucu ortağı olan Pierre Lassonde, “altın madencileri hiç bu kadar iyi olmamıştı” diyor ve “ürettikleri marjların sahip oldukları en büyük, en iyisi, mutlak inanılmaz marjlar olduğunu” açıklıyor.”

Kasım

Altın madenciliği hisse senetleri nakit akış makinesi haline geldi. Franco ve Royal Gold dahil olmak üzere altın telif şirketleri üçüncü çeyrekte rekor gelir bildirdi, Franco 280 milyon dolara yakın ve Royal Gold 147 milyon dolar bildirdi. Altı’ın ons fiyatı, Pfizer’in COVID-19’a karşı etkili bir aşı geliştirdiğini duyurmasının ardından% 5’lik düşüşle yedi yıl içinde bir günlük en büyük düşüşünü yaşadı.

Aralık

Gümüş% 48 artışla yılın en iyi emtiası olurken, altın %25 artışla 2010’dan bu yana en iyi yılını kaydetti. Diğer değerli metallere gelince, paladyum yılı %26, platin %11 ile tamamlıyor. 25 Aralık itibarıyla, Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) varlıkları, 16 trilyon $ ‘a ulaştı ve Evercore ISI, bu meblağın 2021’in sonunda 18 trilyon $’a çıkacağını tahmin ediyor.