• BITCOIN
  337754,398
  % -4,72
 • ETHEREUM
  10725.51
  % -6,72
 • RIPPLE
  3.14
  % -5,48
 • BITCOIN CASH
  3504.21,605
  % -6,66
 • LITECOIN
  1248.74
  % -3,42
 • COSMOS
  125.34
  % -7,97
 • CARDANO
  7.82
  % 5,75
 • TETHER
  7.39
  % 3,46

Altın fiyatı bu gelişme sonrası geriledi

Altın fiyatı bu gelişme sonrası geriledi

Altın fiyatı bu gelişme sonrası geriledi.

Kitco yazarı Anna Golubova bugün Altın fiyatını etkileyen bir faktöre yer verdi. Golubova’nın vurguları şu şekilde yer alıyor.

Altın Fiyatı

Altın, Aralık ayında beklentileri hayal kırıklığına uğratan ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) de dahil olmak üzere bir dizi olumsuz makro ekonomik verinin ardından yeni günlük düşük seviyelere geriledi.Piyasanın tahmini aylık bazda %0,4 artış görmeyi bekliyordu.Yıllık ÜFE,%0,8 artarak piyasa tahminlerine paralel geldi. Değişken gıda ve enerji fiyatlarını ortadan kaldıran çekirdek ÜFE, beklenen %0,2 artışa kıyasla %0,1 artışla hayal kırıklığına uğradı. Ve yıllık çekirdek ÜFE, beklenen rakam olan %1,3’e kıyasla %1,2 arttı.

Piyasa katılımcıları, toptan satış düzeyinde enflasyon göstergesi olarak ÜFE’ye çok dikkat ediyor. Geleneksel olarak üreticiler müşterilerine daha yüksek fiyatlar verdikleri için öncü bir gösterge olarak görülmektedir.

Enflasyon Yakından Takip Ediliyor

Federal Rezerv ayrıca sürekli olarak enflasyon baskılarını yakından takip ediyor.

Fed Başkanı Jerome Powell Perşembe günü Princeton Üniversitesi Bendheim Finans Merkezi’ndeki bir LIVE etkinliğinde enflasyona değindi ve merkez bankasının yeni ortalama enflasyon hedeflemesi söz konusu olduğunda kendisini herhangi bir matematiksel formüle bağlamadığını belirtti.

Powell ayrıca, piyasa katılımcılarının faizler ve enflasyon söz konusu olduğunda beklentileri değiştirdiğini belirterek, halkın Fed’in enflasyonun %2’nin üzerine çıkmasına izin verdiğini görmesi gerektiğini söyledi. Powell ” çok düşük enflasyon çok daha tehlikelidir” dedi.

Ayrıca Powell, kısa vadede enflasyonun hızlanmaya başlayabileceğine işaret etti. Powell “Pandemi geriledikçe ve güçlü bir harcama dalgası gördükçe, fiyatlar üzerinde yukarı yönlü bir baskı görebiliyorduk. Ancak asıl soru, bu etkinin ne kadar büyük olacağı ve kalıcı olacağıdır ”dedi.

Yazının yazıldığı sırada Altın’ın ons fiyatı 1827 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Altın