• BITCOIN
  149847,527
  % 1,87
 • ETHEREUM
  4653.42
  % 0,46
 • RIPPLE
  4.89
  % 1,23
 • BITCOIN CASH
  2307.4,275
  % 1,74
 • LITECOIN
  690.42
  % 2,42
 • COSMOS
  43.01
  % 2,59
 • CARDANO
  1.24
  % 1,19
 • TETHER
  7.84
  % -0,03

Bu Hafta Yatırımcıların Takip Etmesi Gereken 5 Kripto Para

Bu Hafta Yatırımcıların Takip Etmesi Gereken 5 Kripto Para

Bu Hafta Yatırımcıların Takip Etmesi Gereken 5 Kripto Para

Bitcoin birkaç gün daha konsolide olabilir, ancak belirli altcoinler, trend olan bir harekete yol açabilecek tersine dönüş modelleri oluşturdu.

Yatırımcılar, kripto para piyasasının son birkaç gün içinde olumsuz bir haberle karşı karşıya kalmasının ardından istikrarı konusunda endişeli.

Neyse ki, piyasalar, olumsuz haberlerin artık kripto paranın ilk günlerinde olduğu gibi vahşi fiyat dalgalanmalarına neden olmadığı ölçüde olgunlaştı.

Mevcut istikrar, kurumsal yatırımcıların son KuCoin hackini, CFTC ve DOJ suçlamalarını BitMEX’e karşı suçlamalarını veya hatta Başkan Donald Trump’a koronavirüs teşhisi konulmasını kripto piyasalarını çökertecek kadar ciddi olaylar olarak görmediklerini gösteriyor.

Bu nedenle, haberler çıktıktan ve açık pozisyon sabit kaldıktan sonra Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerinde panik tasfiyesi yaşanmadı.

Crypto market data daily view. Source: Coin360

Yükseliş eğiliminde, traderlar, pozisyonlarına eklemek için ani tepkilerin neden olduğu fiyat zayıflığını kullanıyor. Bitcoin, 10.000 $’lık psikolojik olarak kritik seviyenin üzerinde kalmaya devam ederse, daha fazla yatırımcı portföylerine eklemeyi düşünebilir.

Bitcoin’in yatay fiyat hareketine rağmen, birkaç altcoin yükseliş eğilimini sürdürdü ve diğerleri olası bir yükseliş eğiliminin tersine döndüğüne dair işaretler gösteriyor.

Hangi kritik seviyelerin trend olan bir hareketin başlangıcına işaret edebileceğini görmek için ilk 5 kripto para biriminin grafiklerini inceleyelim.

BTC / USD

Bitcoin’deki uzun vadeli eğilim, 200 günlük basit hareketli ortalama (9.448 $) yükselirken yükseliş eğilimindedir. Bununla birlikte, kısa vadede, sabit 20 günlük üstel hareketli ortalama (10.682 $) ve orta noktaya yakın göreceli güç endeksi, arz ve talep arasında bir denge olduğunu gösteriyor.

BTC/USD daily chart. Source: TradingView​​​​​​​

BTC / USD kuru şu anda son birkaç gündür 9.835 $ ile 11.178 $ arasında sıkışmış durumda. Bu aralığın üstünde veya altında bir kırılma, trend olan bir hareketi başlatabilir.

Mayıs ve Temmuz ayları arasında parite yaklaşık 80 gün boyunca dar bir aralıkta kalmıştı ve mevcut konsolidasyon yaklaşık 30 günü tamamladı.

Tarih kendini tekerrür ederse, fiyat birkaç gün daha fiyat aralığına bağlı kalabilir. Bu nedenle, traderlar fiyat aralığının üstünde veya altında kırılıncaya kadar sabırlı olmalı.

11.178 $ seviyesindeki bir kırılma, ilk hedefi 12.460 $ olan bir yükseliş başlatabilirken, 9.835 $’ın altında bir kırılma ve 200 günlük SMA, traderlar pozisyonlarını boşaltmak için çıkışa koşarken satışları yoğunlaştırabilir.

BTC/USD 4-hour chart. Source: TradingView​​​​​​​

4 saatlik grafik, fiyatın büyük bir simetrik üçgen içinde işlem gördüğünü gösteriyor. Üçgenin tabanından tepeye kadar olan mesafenin yarısı ile dörtte üçü arasında bir kırılma güvenilir olarak kabul edilir.

Bu nedenle, boğalar ve ayılar önümüzdeki birkaç gün içinde üçgeni kırmaya çalışabilir. Bununla birlikte, bu durum gerçekleşmezse ve fiyat üçgenin zirvesine ulaşırsa, o zaman desen geçersiz sayılacaktır.

ADA / USD

Cardano (ADA) 23 Eylül’de 200 günlük SMA’nın (0.0837 $) altında kapandı ancak ayılar daha düşük seviyeleri sürdüremedi ve altcoin 24 Eylül’de uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine çıktı.

ADA/USD daily chart. Source: TradingView​​​​​​​

Bu, boğaların agresif bir şekilde 200 günlük SMA’yı savunduğunu gösteriyor. Son birkaç günün fiyat hareketi, boyun çizgisinin üzerinde bir kopuşta tamamlanacak ve kapanacak olası bir ters baş ve omuz modeli oluşumu gösteriyor.

Bu kurulumun desen hedefi 0.1331 $’dır. Bu yükseliş görüşü, ancak fiyat boyun çizgisinin dışına çıktıktan sonra devreye girecek.

Bu varsayımın aksine, ADA / USD kuru mevcut seviyeden veya boyun çizgisinden düşerse ve 200 günlük SMA’nın altına inerse kalıbı geçersiz kılacaktır. Bu, bir sonraki destek 0.050 $ ile agresif satışı çekebilir.

ADA/USD 4-hour chart. Source: TradingView​​​​​​​

4 saatlik grafik, boğaların fiyatı 0,1040440 dolarlık genel direncin üzerine çıkarmak için mücadele ettiğini gösteriyor. Bu da, ayıların bu direnişe yönelik yardım rallilerinde satış yaptığını gösteriyor.

Aşağı eğimli hareketli ortalamalar ve negatif bölgedeki RSI, ayıların kısa vadede hafif bir avantaja sahip olduğunu gösteriyor. Fiyat 0,0898 doların altına inerse, ayılar fiyatı 0,074 dolardan kritik desteğe indirmeye çalışacak.

Tersine, eğer boğalar fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkarabilir ve sürdürebilirse, 0.1040440 $’a ve ardından boyun çizgisine geçmek mümkündür.

XMR / USD

Monero (XMR) 29 Eylül’de 97.70 dolarlık genel direncin üzerine çıktı ve kırılma seviyesinin yeniden testi 2 Ekim’de başarılı oldu. Bu, daha önce sert bir direnç olarak hareket eden seviyenin şimdi güçlü bir destek görevi gördüğünü gösteriyor.

XMR/USD daily chart. Source: TradingView​​​​​​​

Yükselen 20 günlük EMA (97,15 $) ve pozitif bölgedeki RSI, en az direnç yolunun yukarı yönde olduğunu gösteriyor. İlk hedef 113.211 $ ve onun üstünde 121.427 $.

Boğalar fiyatı bu seviyenin üzerine çıkarabilirse ve bir sonraki hedef 140 dolarda ise momentumun artması muhtemeldir.

XMR / USD kuru mevcut seviyelerden düşerse ve 93 $’ın altına inerse, bu olumlu görüş geçersiz hale gelecektir. Böyle bir hareket, fiyatı 71,79 dolardan 200 günlük SMA’ya çekebilir.

XMR/USD 4-hour chart. Source: TradingView​​​​​​​

4 saatlik grafik, paritenin son birkaç gündür büyük ölçüde bir kanal içinde işlem gördüğünü gösteriyor. Fiyat kanalın üzerinde kırılmasına rağmen, boğalar daha yüksek seviyeleri koruyamadı ve parite kanalın destek hattına düştü.

Bununla birlikte, destek hattından gelen toparlanma güçlü oldu ve boğalar bir kez daha fiyatı kanalın üzerine çıkarmaya çalışıyor. Başarılı olurlarsa, ivme artabilir.

Bu varsayımın aksine, fiyat kanalın kırılmasında başarısız olursa, o zaman kademeli bir yukarı hareket olasıdır. İlk zayıflık işareti, kanalın altında bir kırılma olacaktır.

ATOM / USD

Cosmos (ATOM), boyun çizgisinin üzerinde bir kırılma ve kapanma ile tamamlanacak ters bir baş ve omuz modeli oluşturduğu için olası bir tersine dönme belirtileri gösteriyor.

ATOM/USD daily chart. Source: TradingView​​​​​​​

Bu kurulumun 7,4 dolarlık bir hedefi var ve bu seviye geçilirse, yukarı hareket 8.877 dolardan yüksekleri yeniden test edebilir.

Bununla birlikte, 20 günlük EMA (5 $) şu anda sabit ve RSI orta noktanın hemen üzerinde yer alıyor. Bu durum arz ve talep arasında bir denge olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, traderlar olumluya dönmeden önce fiyatın boyun çizgisinin üzerine çıkmasını bekleyebilir.

ATOM / USD kuru boyun çizgisinden düşerse, 4,50 $’a ve bunun altında 200 günlük SMA’ya (3,675 $) düşüş mümkündür.

ATOM/USD 4-hour chart. Source: TradingView

4 saatlik grafik, boğaların düşüşü 3,78 dolardan 5.596 dolara yükselişin % 50 Fibonacci geri çekilme seviyesinde satın aldığını gösteriyor. Alıcılar şimdi fiyatı 5.596 doların üzerine çıkarmaya çalışacak. Kırılmayı başarır ve sürdürürlerse, ters baş ve omuz modeli tamamlanır.

Parite mevcut seviyelerden veya genel dirençten düşerse ve 4.47 $ ‘lık % 61.8 geri çekilme seviyesinin altına inerse, bu yükseliş görünümü geçersiz olacak. Böyle bir hareket fiyatı 3,78 dolara çekebilir.

VET / USD

Boğalar, son birkaç gündür 0.01094 $ desteğini savunuyorlar, ancak daha yüksek seviyeleri koruyamadılar, bu da ayıların rallilerde satış yaptığını gösteriyor. Bu nedenle, VeChain (VET) tekrar 0,01094 $ desteğine düştü.

VET/USD daily chart. Source: TradingView​​​​​​​

Ayılar, VET / USD kurunu 0,01094 ABD doları desteğinin ve 200 günlük SMA’nın (0,0104 ABD Doları) altına çekerse, satışın artması ve 0,008 ABD dolarına ve bunun altında 0,0066 ABD dolarına fiyatın düşmesi olasıdır.

20 günlük EMA (0,0128 $) düşüyor ve RSI 50’nin üzerinde kalamadı, bu da ayıların üstünlük sağladığını gösteriyor.

Parite tekrar destekten geri dönerse ve 0.0160 $​​’ın üzerine çıkarsa, bu olumsuz görüş geçersiz olacaktır. Böyle bir hareket, boğaların daha düşük seviyelerde birikim yaptığını gösterecektir.

VET/USD 4-hour chart. Source: TradingView

4 saatlik grafik, bir düşüşle tamamlanacak ve 0,010940 doların altında kapanacak alçalan bir üçgenin oluşumunu göstermektedir. Bu kurulumun hedefi 0,00328 ABD dolarıdır. Aşağı eğimli hareketli ortalamalar ve negatif bölgedeki RSI, ayıların kısa vadede üstünlüğe sahip olduğunu gösteriyor.