• BITCOIN
  80998,560
  % 2,46
 • ETHEREUM
  2630.89
  % 3,03
 • RIPPLE
  1.82
  % 5,94
 • BITCOIN CASH
  1639.05,161
  % 0,85
 • LITECOIN
  349.61
  % 4,35
 • COSMOS
  34.01
  % 7,75
 • CARDANO
  0.710077
  % 17,68
 • TETHER
  7.66
  % 0,06

Binance CEO : Defi Projeleri YAM ile aynı kaderi paylaşacak

Binance CEO : Defi Projeleri YAM ile aynı kaderi paylaşacak

Binance CEO : Defi Projeleri YAM ile aynı kaderi paylaşacak.

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerinin iyiden iyiye popülerleştiği şu günlerde, kimi projelerin çöktüğüne şahit oluyoruz. Ekosistemin karşılaştığı en kötü örneklerden biri olan Yam.Finance, yakın zaman önce kod hatası yüzünden yüzde 99 değersiz hale gelmişti.

24 Ağustos tarihinde Twitter üzerinden paylaştığı mesajında Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, Yam.Finance (YAM) protokolünde meydana gelen çöküşün, pek çok DeFi projesinde daha olabileceği konusunda topluluğu uyardı.

YAM gibi kötü sonla biten pek çok DeFi projesiyle daha karşılaşılacağını düşünen CZ, kazancı yüksek ama riskli olan projelerde sadece birkaç kişinin yatırımını kurtarabileceğini, geriye kalanların zarar edeceklerini hatırlattı.

“Sürüyü takip etmeyin”

Merkezi olmayan finans projelerinin oldukça riskli olduğunu Yam.Finance protokolüne ait fiyat grafiğini paylaşan CZ, “sürüyü takip etmeyin, kendi araştırmanızı yapın” uyarısında bulundu.

YAM fiyat grafiği. Kaynak: CZ Binance / Twitter

Paylaştığı tweet’te Zhao şu sözlere yer verdi:

“[YAM] gibi pek çok DeFi projesi olacak. Belki bir avuç kişi yatırımını kurtarabilecek. Sürüyü takip etmeyin. Önce araştırın sonra seçim yapın. Verdiğiniz kararların tüm sorumluluğunu üstlenin.”

Twitter ahalisi tarafından olumlu karşılanan bu görüşe destek veren KIglewski isimli Twitter kullanıcısı, “Bazen araştırmak bile yeterli gelmiyor” şeklinde yanıt yolladı.

Bu görüşe cevap gönderen CZ, “Çok doğru! Kaybetmeyi göze alamayacağınız yatırımı yapmayın” ifadesini kullandı.

YAM DeFi projesi neden çöktü?

Yam.Finance (YAM) protokolünün neden çöktüğünü irdelemiş, gözden kaçan basit bir hata yüzünden tepe taklak olduğunu aktarmıştı. Belirtildiği üzere, akıllı sözleşmede kritik bir soruna yol aşan kod hatası, YAM token değerinin yüzde 99 azalmasına neden olmuştu.